Türkiye’de Çocuk Ortopedisi’ne gönül veren hekimler, branşımızın ülkemizde özel bir yere gelmesi konusunda çok büyük çabalar sarfetmişlerdir.  1994 yılında genç bir asistan iken ilk dernek başvurusunun tüm işlemlerini bizzat takip etmiştim. O zaman Sayın Prof.Dr.Yücel Tümer, Prof.Dr.Ali Biçimoğlu Hocalarımızın gelecek için duydukları heyecana yakından tanıklık etmiştim.

Türkiye Çocuk Ortopedistleri olarak başlangıçtan bu yana ulusal ve uluslararası alanda çok önemli bir yol katettik.  Ulusal alanda GKD-PEV Uygulamalı Eğitim Kursları,  Çocuk Kırıkları kurslarımız ve Çocuk Ortopedisi Kongrelerimiz artık kurumsallaştı.  Avrupa Çocuk Ortopedisi topluluğu EPOS’ta çok değerli hocalarımız en üst düzeyde temsilleri ile bizleri her zaman gururlandırıyorlar.  Sayın Doç.Dr.Ayşegül Bursalı, Prof.Dr.Gazi  Zorer ve Prof.Dr. Tuncay Centel ‘in yer aldığı organizasyon komitesi   ile ilk kez 2002 yılında EPOS Kongresi Türkiye’de yapıldı.  2012-2013 yıllarında da Sayın Muharrem Yazıcı Hocamız EPOS Başkanı olarak bizlere ayrıca büyük bir mutluluğu yaşattı.  Şimdi yeni bir EPOS Kongresi’ni elele vererek Türkiye’de gerçekleştirmek üzere çalışma zamanı.

Her yıl hepimizin yakından takip ettiği üzere Çocuk Ortopedisi konusunda çalışan ve derinleşmek isteyen genç meslaktaşlarımız yurt dışı fellowship programlarına katılarak, geleceğimiz için yeni bir ümit oluyorlar. Bu konuda kıdemli meslektaşlarımızın kendilerini canı gönülden desteklediklerini sevinerek gözlemliyoruz.  2018 yılı’nda Derneğimiz eski başkanı Sayın Prof.Dr.Safa Kapıcıoğlu’nun da destekleri ile Çocuk Ortopedisi konusunda ilk lisansüstü eğitim programının yakında hayata geçirileceği haberini almış olmak bizi ayrıca heyecanlandırmaktadır.

Derneğimizin temel amacı; toplumumuzu Çocuk Ortopedisi açısından, hastalıklardan koruyabilmek ve karşılaştıkları rahatsızlıkları en yeni ve evrensel metodlarla tedavi edebilmektir.  Gelişimsel Kalça Displazisi konusunda Sağlık Bakanlığı ve Derneğimizin ortak çalışmaları ile yapılan eğitim programları ve riske dayalı tarama çalışmaları sayesinde,  ülkemizde yürüme yaşında başvuran GKD’li çocuk sayısının çok azaldığını gözlemliyoruz.

Derneğimiz Türkiye’deki bütün Çocuk Ortopedistlerini kucaklayarak, Türkiye’nin her yerinden gelen bilimsel davetlere katılarak, birleştirici ve eğitici etkinliğini titizlikle sürdürmektedir.  Giderek birbirimiz daha iyi anlayan, bilimsel platformlarda beraberce hareket eden daha güçlü bir topluluk haline geliyoruz.

Çocuk Ortopedisi bizlere ve bize öğretilenlere göre, Ortopedi ve Travmatoloji’nin alfabesidir. Çocuk Ortopedisi’ne emeği geçen,  bizlere güzel bir yol açan tüm hocalarımız ve meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. 2020’ye kadar sürecek yeni yönetim kurulumuzda üyelerimizin de katkıları ile derneğimizi ve etkinliklerimizi daha iyi yerlere taşıyabilmek için çalışacağız.

Saygılarımla

Prof.Dr.Hasan Hilmi Muratlı
Çocuk Ortopedisi Derneği Başkanı